Των ΘΟΔΩΡΗ ΚΑΡΒΟΥΝΙΑΡΗ & ΤΑΣΟΥ ΚΑΠΕΤΑΝΑΚΟΥ Έκτη αγωνιστική σερί χωρίς νίκη για την ΑΕΚ και μόνο ο... Θεός μπορεί να γνωρίζει πότε θα σταματήσει αυτή η... κατάρα. Ούτε σήμερα, απέναντι σε μία Κέρκυρα... τραγωδία κατάφερε να πάρει η ΑΕΚ τη νίκη μένοντας στο 1-1 και φτάνοντας στην ισοφάριση με γκολ του Μιχάλη Παυλή στο 74' (είχε προηγηθεί στο 30' το γκολ του Βενέτη). Η ψυχή αυτού του παιδιού δεν έφτασε τελικά στην ΑΕΚ να πετύχει την ανατροπή, πανηγυρίζοντας μία νίκη που έχει όσο τίποτα ανάγκη. Θέλει πολλά ακόμα η ομάδα... Θέλει προπονητή, σχέδιο, πλάνο, θέλει και τύχη, που δεν είχε ούτε σήμερα... Έχει καταντήσει ρουτίνα. Βασικά μία κακόγουστη φάρσα αυτό που γίνεται φέτος με την ΑΕΚ. Πρώτη ευκαιρία για τον αντίπαλο και... γκολ και η ΑΕΚ, έχει που έχει πρόβλημα στο να δημιουργεί φάσεις, όποτε φτάνει με αξιώσεις στην αντίπαλη εστία η τύχη της φωνάζει «στοπ»! Έτσι και στο πρώτο ημίχρονο του σημερινού αγώνα. Η ομάδα μπήκε καλά στο ματς. Μέχρι το 20λεπτο είχε 73-27 κατοχή. Στο μεγαλύτερο μέρος ήταν ανούσια, όμως έβλεπες μία προσπάθεια και τρεις καλές ευκαιρίες. Η πρώτη ήταν ένα σουτ του Κατίδη που έφυγε λίγο άουτ, η δεύτερη στο 14'. Στην ουσία η πρώτη μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ όταν ο Λαγός αφού πρώτα άλλαξε τη μπάλα μέσα στην περιοχή με τον Παπαδημητρίου, έκανε το σουτ που έφυγε λίγο άουτ. Και στο 17' η μεγαλύτερη στο πρώτο μέρος για την Ένωση όταν έπειτα από σέντρα του Κοντοέ, ο Κατίδης έπιασε την κεφαλιά και η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι. Ο κόσμος μαζί με τους παίκτες. Η ΑΕΚ έπαιζε στο μισό γήπεδο την Κέρκυρα. Κυκλοφορούσε τη μπάλα, προσπαθούσε να ανοίξει το ματς από τα πλάγια. Ο Παπαδόπουλος χρησιμοποίησε ένα σύστημα 4-4-2 στην ουσία, με τον Παπαδημητρίου να παίζει λίγα μέτρα πίσω από τον Φουρτάδο, τον Κατίδη δεξί χαφ, τον Λαγό αριστερό, τους Γιάγκο και Ρίκκα αμυντικά χαφ. Εκεί στα... δύο αμυντικά χαφ που επέλεξε ο Παπαδόπουλος, αφού ουδείς εκ των δύο μπορούσε να περάσει μπαλιές μπροστά, χάθηκε η ΑΕΚ... Κι ενώ έβλεπες την ΑΕΚ να παίξει καλά και να ψάχνει το γκολ όπως μπορεί, ένα φάουλ κέρδισε η Κέρκυρα στο 30' έγινε η σέντρα στη μεγάλη περιοχή, ο Βενέτης έπιασε τη γυριστή κεφαλιά υπό πίεση κιόλας και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα! 0-1 κόντρα στη ροή του αγώνα, στην πρώτη φάση της Κέρκυρας. Δεν είχε άλλη στο πρώτο μέρος. Όπως δεν είχε και η ΑΕΚ μετά το 0-1. Ο Παπαδόπουλος πέρασε τον Παπαδημητρίου δεξί χαφ, τον Κατίδη πίσω από τον Φουρτάδο, όμως η ομάδα ήταν σαφώς επηρεασμένη απ' όλα... Ήρθε και το 0-1 από το... πουθενά και η ψυχολογία έφτασε κάτω από το μηδέν. Μετά το γκολ της Κέρκυρας, δεν υπήρχε κίνηση στο χώρο, μόνο ο Κατίδης με τον Ρίκκα προσπαθούσαν στη μεσαία γραμμή, ο Κοντοές έδωσε και πάλι ψυχή και πάθος ανεβοκατεβαίνοντας την αριστερή πλευρά, τη στιγμή που ο Αρκούδας δεξιά δεν έκανε το ίδιο. Η παρουσία του Γιάγκο στα χαφ ήταν... περιττή! Πάσες στο μισό μέτρο και πίσω, τη στιγμή που οι Κορδέρο και Γκερέιρο ήταν στον πάγκο. Η μπάλα, εύλογα, δεν έφτανε ποτέ στον Φουρτάδο, που όμως φαινόταν ξεκάθαρα ότι παιδί ήταν για την... πάρτι του στο πρώτο ημίχρονο. Άνευρος, δεν έτρεχε, δεν πίεζε, δεν έκανε τίποτα προκειμένου να δικαιολογήσει την παρουσία του στον αγωνιστικό χώρο. Έτσι έφυγε το πρώτο ημίχρονο, με την ΑΕΚ να παίζει καλά για μισή ώρα, να έχει το δοκάρι, να δέχεται γκολ στην πρώτη φάση της Κέρκυρας και έπειτα να μη μπορεί να κάνει... τίποτα! Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Παπαδόπουλος πέρασε στο ματς τον Κορδέρο, στη θέση του Μπουγαϊδη, περνώντας στα στόπερ τον Γιάγκο. Μία αλλαγή που βοήθησε, καθώς ο Ισπανός σουλούπωσε τη μεσαία γραμμή, κρατώντας μπάλα και ανοίγοντας το παιχνίδι. Η ΑΕΚ έδειχνε διάθεση να πιέσει, να προσπαθήσει να φτάσει στο γκολ της ισοφάρισης. Προσπάθησε, όμως με τον πλέον σωστό τρόπο να κάνει το 1-1, αλλά τουλάχιστον υπήρξε προσπάθεια. Η δεύτερη κίνηση του Παπαδόπουλου από τον πάγκο ήταν να βάλει στο ματς τον Γροντή, αντί του Ρίκκα, για να ρισκάρει απόλυτα στο 67' ρίχνοντας στον αγώνα τον Παυλή αντί του Αρκούδα, γυρίζοντας τον Παπαδημητρίου αριστερό μπακ, τον Κοντοέ δεξί και μπροστά... φουλ επίθεση. Όλα για όλα για την ΑΕΚ που έφτασε στο πολυπόθητο γκολ, με τον Παυλή στο 74' και έπειτα από... σύγχυση στην άμυνα της Κέρκυρας, ο φορ της ΑΕΚ από κοντά και σε κενή εστία με σουτ έφερε το ματς στα ίσα. Κάτι περισσότερο από ένα τέταρτο είχε μπροστά της η ΑΕΚ για να φτάσει στην απόλυτη ανατροπή. Όμως η κούραση, η πίεση, το μη καθαρό μυαλό να βάλει η ομάδα τη μπάλα κάτω και να αναπτυχθεί σωστά δημιουργώντας ευκαιρίες και ίσως ο... φόβος, μην χαθεί ακόμα και ο βαθμός, δεν επέτρεψε στην ομάδα να πετύχει ούτε τώρα την πολυπόθητη νίκη... Εισιτήρια: 7.852 Εισπράξεις: 85.200 ευρώ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ: ΑΕΚ: Αραμπατζής, Κοντοές, Γιάγκο, Κατίδης, Ρίκκα (59' Γροντής), Λαγός, Φουρτάδο, Μπουγαϊδης (46' Κορδέρο), Παπαδημητρίου, Αρκούδας (67' Παυλής), Κουτρουμπής ΚΕΡΚΥΡΑ: Αναστασόπουλος, Βενέτης, Καραλής, Ηλιάδης, Μπάρκογλου, Έντερ Μοντέιρο, Τσουμάνης, Γιάντσης (84' Κρητικός), Χαμπλ (25' Σταμόγιαννος), Ζουμπουλάκης, Βασιλόγιαννης (68' Τσοκάνης) aek365-com